הקליניקה במודיעין 

להצית מחדש את הלהבה: להתגבר על שחיקה בזוגיות – ביחד

שחיקה בזוגיות

תוכן עניינים

שחיקה בזוגיות הינו מצב המסמל תשישות רגשית, פיזית ונפשית הנגרם על ידי מתח ממושך בתוך זוגיות רומנטית. מצב זה משקף את הרעיון של “שחיקה תעסוקתית” אך מתרחש בתחום האישי, ומשפיע עמוקות על האינטימיות, התקשורת והבריאות הכללית של מערכת היחסים.

שחיקה בזוגיות מתבטאת כאשר אחד מבני הזוג או שניהם מרגישים מוצפים, סחוטים רגשית, ואינם מסוגלים לעמוד בדרישות מתמשכות של עבודה רגשית, מה שמוביל לירידה משמעותית בסיפוק ובמעורבות במערכת היחסים. זה מאופיין בתחושות של ריקנות, אדישות והתפכחות מבן/בת הזוג, מה שהופך אינטראקציות וקונפליקטים לקשים יותר לניווט. בשונה ממצב “רגיל” של דינמיקת מערכות יחסים, שחיקה מעידה על בעיה עמוקה וכרונית יותר שעלולה לשחוק את הבסיס של זוגיות לאורך זמן.

האם זה קורה רק לנו?

שחיקה בזוגיות שכיחה יותר ממה שרבים יכולים להניח, ונוגעת בחייהם של אינספור זוגות על פני שלבים שונים של מערכת היחסים שלהם. מצב זה אינו מפלה לפי משך הזמן, גם מערכות יחסים חדשות וגם ארוכות טווח יכולות להיות רגישות. עם זאת, מחקרים וראיות אנקדוטיות מצביעות על כך שלעיתים קרובות היא מופיעה לאחר שלב 'ירח הדבש' הראשוני, כאשר מתחים בחיים האמיתיים והמאמץ לשמור על מערכת יחסים הופכים ברורים יותר. עבור רבים, זה יכול להתרחש בכל מקום לאחר השנה הראשונה ועד מספר שנים לתוך מערכת היחסים, מושפע מאוד מלחצים חיצוניים כגון עבודה, לחץ כלכלי, התחייבויות משפחתיות ושינויים משמעותיים בחיים.

מה הסיבות שיכולות להיות לשחיקה במערכות יחסים?

שורשי השחיקה במערכות יחסים הם רב-צדדיים, נובעים לרוב משילוב של אתגרים אישיים ומשותפים. הסיבות השכיחות כוללות:

קונפליקט מתמיד: ויכוחים תכופים ללא פתרון שיכולים להוביל לטינה ותשישות רגשית.

ציפיות שלא מתגשמות: כאשר הציפיות אינן מועברות או מתקיימות, דבר אשר יכול להוביל לתסכול.

היעדר גבולות: גבולות לא מוגדרים או מכובדים עלולים להוביל לתחושות שונות כמו מוצפות או תחושה שאחד מהצדדים מובן מאליו.

הזנחה של טיפול עצמי אישי: הקרבת זמן אישי וטיפול עצמי למען הזוגיות עלולה להוביל לשחיקה.

לחצים חיצוניים: בעיות כלכליות, לחץ בעבודה ואחריות משפחתית יכולים להלחיץ מערכת יחסים, במיוחד אם לא מנוהלים כצוות.

האם אפשר להתגבר על שחיקה במערכות יחסים?

התגברות על שחיקה בזוגיות אפשרית, אך היא דורשת מאמץ, תקשורת ולעיתים התערבות מקצועית. בכללי, אסטרטגיות לניהול נכון של שחיקה יכולות לכלול:

עידוד תקשורת פתוחה: לדון בתחושות של שחיקה בפתיחות ובכנות מבלי להאשים אחד את השני.

תעדוף טיפול עצמי: עידוד רווחה אישית וטיפול עצמי ממוקד לשני בני הזוג.

קביעת גבולות: בטיפול אנו עובדים גם על הגדרת וכיבוד גבולות בריאים כדי להבטיח מרחב אישי וכבוד הדדי.

חיפוש חוויות חדשות ביחד: עיסוק בפעילויות חדשות יכול להצית מחדש שמחה וחיבור.

ניהול מתחים חיצוניים: עבודה משותפת חשובה כדי להתמודד עם לחצים חיצוניים ולהפחית את השפעתם על מערכת היחסים.

האם טיפול זוגי מקצועי עוזר במקרה כזה?

עבור זוגות רבים, ניווט בשחיקה לבד הוא משימה לא פשוטה. כאן טיפול זוגי מקצועי ממלא תפקיד מכריע.

כמו שכולנו יודעים, ניווט בשטח המורכב של שחיקה בזוגיות יכול להיות מסע מפרך עבור זוגות רבים, בדומה לשיטוט בשממה רגשית ללא מפה. במקרים כאלה, טיפול זוגי מקצועי הופך למגדלור של תקווה, המאיר נתיבים לפיוס והבנה שעשויים להיראות סתומים בערפל המצוקה והניתוק. בעת הטיפול, אני עוזרת לזוגות להתוות מסלול דרך המים הסוערים של מערכת היחסים שלהם לעבר מקלט של תקשורת משופרת, חידוש אינטימיות ואמון מחודש.

המרחב הטיפולי בקליניקה דומה למקלט, קרקע ניטרלית שבה שני בני הזוג יכולים לחשוף את הפגיעות, הפחדים והרצונות שלהם ללא שריון ההתגוננות או נשק האשמה. כאן, בביטחון הסודיות וההכוונה המקצועית, זוגות יכולים לצאת למשימה העדינה של התרת קשרי מצוקתם, ולזהות את השורשים המעגנים את הבעיות שלהם עמוק באדמת חייהם המשותפים. לפרטים ומידע נוסף על טיפול נעים ומקצועי, השאירו פרטים בטופס צור הקשר ואחזור אליכם בהקדם.

תפריט נגישות